Klasa IV
"Akademia Pana Kleksa", Jan Brzechwa
"Kajko i Kokosz. Szkoła latania" (komiks), Janusz Christa
"Mikołajek" (wybór opowiadań), René Goscinny, Jean-Jacques Sempé
"Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa", Clive Staples Lewis
"Mazurek Dąbrowskiego", Józef Wybicki
"Pan Tadeusz" (fragmenty: opisy), Adam Mickiewicz
Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: “Kopciuszek”, Charles Perrault i “Bajka o rybaku i rybce”, Aleksander Puszkin
Klasa V
"Chłopcy z Placu Broni", Ferenc Molnar
"Katarynka", Bolesław Prus
"W pustyni i w puszczy", Henryk Sienkiewicz
"Powrót taty", Adam Mickiewicz
“Pani Twardowska”, Adam Mickiewicz
"Pan Tadeusz" (fragmenty: zwyczaje i obyczaje), Adam Mickiewicz
Wybrane podania i legendy polskie, w tym o Lechu, o Piaście, o Kraku i Wandzie
Wybrane mity greckie w tym mit o powstaniu świata oraz mity o Prometeuszu, o Syzyfie, o Demeter i Korze, o Dedalu i Ikarze, o Heraklesie, o Tezeuszu i Ariadnie, o Orfeuszu i Eurydyce;
Klasa VI
Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w tym o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, o miłosiernym Samarytaninie
"Hobbit, czyli tam i z powrotem", John Ronald Reuel Tolkien
"W pamiętniku Zofii Bobrówny", Juliusz Słowacki
"Pan Tadeusz" (fragmenty: polowanie i koncert Wojskiego), Adam Mickiewicz
Wybrane bajki, Ignacy Krasicki
“Opowieść wigilijna”, Charles Dickens
“Mały Książę”, Antoine de Saint-Exupery
Ponadto w klasach IV-VI: wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Anny Kamieńskiej, Joanny Kulmowej, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego; pieśni i piosenki patriotyczne oraz lektury uzupełniające wybrane przez nauczyciela.
Lista lektur obowiązkowych w klasach VII-VIII
Klasa VII
"Artysta", Sławomir Mrożek
"Reduta Ordona", Adam Mickiewicz
"Śmierć Pułkownika", Adam Mickiewicz
"Świtezianka", Adam Mickiewicz
II część "Dziadów", Adam Mickiewicz
wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie, Adam Mickiewicz
"Quo vadis", Henryk Sienkiewicz
"Latarnik", Henryk Sienkiewicz
"Zemsta", Aleksander Fredro
"Żona modna", Ignacy Krasicki
Klasa VIII
"Balladyna", Juliusz Słowacki
"Kamienie na szaniec", Aleksander Kamiński
"Pan Tadeusz" (całość), Adam Mickiewicz
"Syzyfowe prace", Stefan Żeromski
Wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII i VIII, Jan Kochanowski
“Ziele na kraterze” (fragmenty), Melchior Wańkowicz
"Tędy i owędy" (wybrany reportaż), Melchior Wańkowicz
Ponadto w klasach VII-VIII: wybrane wiersze poetów wskazanych w klasach IV-VI, a ponadto Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta oraz fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca oraz lektury uzupełniające wybrane przez nauczyciela.